Попадам тази сутрин на петиция под надслов За да има наука в България!, подписана от световно признати учени от български произход, работещи из престижни западни университети; ето нейното начало; аз подкрепих петицията, позволявам си да ви призова да сторите същото, понеже въпросът е крайно важен:
ДО: българската общественост; г-н Росен Плевнелиев, президент на Република България; г-н Бойко Борисов, министър-председател на Република България; г-н Сергей Игнатов, министър на образованието, младежта и науката на Република България; г-жа Цецка Цачева, председател на Народното Събрание на Република България
ОТВОРЕНО ПИСМО
Като млади български учени, работещи в международно признати чуждестранни университети, ние сме съпричастни с незавидната участ на нашите колеги в България. С настоящото писмо изразяваме солидарността си с тях и насочваме общественото внимание към крещящите проблеми в управлението на българската наука. Надяваме се, че нашата позиция ще се възприеме като безпристрастен поглед отстрани, тъй като не е изкривена от интриги и междуличностни интереси.
През последните години министър Дянков афишира тезата, че намаляването на средствата за наука ще доведе до положителни реформи в системата [1]. Поредните скандали във фонд "Научни изследвания" (ФНИ) окончателно опровергават това. Когато елементарният санитарен минимум за провеждане на сериозни научни изследвания не е налице, специалистите масово напускат страната. В България все пак са останали способни, но отчаяни колеги. За жалост некадърници, скрити зад гръмки титли, присвояват голяма част от и без друго крайно недостатъчните средства, отделени за изследователска дейност.
С това писмо отправяме предупреждение към управляващите, че следим техните действия. За разлика от други пера на финансиране, науката е по своята същност прозрачна - постиженията на всеки учен са документирани в научната литература и са видни за всички. Ето защо е очебийно, че министър Игнатов и властимащите като цяло безотчетно назначават неквалифицирани лица на изключително отговорни длъжности. Единственото обяснение е, че имат лични мотиви за това.
Примерът, който ще дадем, е председателят на Изпълнителния съвет на ФНИ, "професор" Рангел Гюров (получил титлата си в Ангола и станал наскоро "голям доктор" по, забележете, геология в Университета по библиотекознание и информационни технологии [2]). Според наскоро публикувани журналистически разследвания [3], назначеният от министър Игнатов г-н Гюров е използвал властовата си позиция във ФНИ, за да раздаде стотици хиляди левове на свои приближени и милиони на проекти със съмнителна научна стойност [4]. (Прочети ДО КРАЯ >>>)
Няма коментари:
Публикуване на коментар