
ХАЙДЕГЕР: Имате предвид 1933?
SPIEGEL: Да, бихме искали да поставим събитията в един по-широк контекст и да продължим оттам с някои въпроси, които ни изглеждат важни като: Какви са възможностите, които има философията да оказва влияние върху действителността, включително политическата действителност? Съществува ли изобщо подобна възможност ? И ако има, каква е тя?
ХАЙДЕГЕР: Това са важни въпроси. Не знам дали съм способен да отговоря на всичките. Но нека започна с това, че аз по никакъв начин не съм бил политически активен преди да стана ректор, през зимата на 1932/33, бях в отпуск и прекарвах по-голямата част от времето в кабинета си.
SPIEGEL: Тогава как се случи така, че станахте ректор на университета във Фрайбург?
ХАЙДЕГЕР: През декември 1932 моят съсед Фон Мьолендорф, професор по астрономия беше избран за ректор. В университета във Фрайбург, новият ректор встъпва в длъжност на петнадесети април. По време на зимния семестър 1932/33 ние често обсъждахме ситуацията, не само политическата ситуацията, но и положението на студентите в университетите, което в много отношения беше безнадеждно. Моето мнение беше: доколкото можех да отсъдя нещата, че единственета възможност, която имам е да се опитам да се опитам да балансирам развитието на нещата чрез конструктивните сили, които все още бяха жизнени.
SPIEGEL: Виждахте ли връзка между ситуацията в германските университети и общата политическа ситуация в Германия?
ХАЙДЕГЕР: Аз естествено следях развоя на политическите събития между януари и март 1933 и при случай ги обсъждах с по-младите колеги. Но по онова време работех върху една обширна интерпретация на предсократическото мислене и се върнах във Фрайбург в началото на лятото. Междувременно професор Фон Мьолендорф беше приел поста ректор на петнадесети април. След по-малко от две седмици този пост му беше отнет от Вакер, министърът на културата на Баден по онова време. Фактът, че ректорът беше забранил публикуването в университета на така нареченото "Еврейско предупреждение", беше добре дошъл повод за министерското решение.
SPIEGEL: Господин Фон Мьолендорф е бил социалдемократ. Какво направи той след уволнението си?
(ОЩЕ, дочети докрая >>>>>)
3 коментара:
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=1417§ionid=6&id=00002
http://www.lib.ru/HEIDEGGER/bytie.txt
http://www.ivankolev.com/A-%20Philosophy/A-Philosophers/heidegger.htm
Публикуване на коментар