
Излишно е да споменавам, че тия, които инспирират долната кампания, по този начин искат някак да отмъстят на г-н Радев - заради това, че той успя да покаже достойнство, поради това, че успя да изнесе безкрайно ценен урок по демокрация и гражданско поведение на всички нас. И поради това, че ни даде пример какви трябва да бъдем - ако искаме да (о)станем достойни личности и граждани. А ето сега и един нов пример в това отношение, който препечатвам изцяло от публикация на самия Райчо Радев:
Държавата, институциите и мотивите за моята гладна стачка - писмо-отговор до Краси Банова
Райчо Радев
Отговарям на въпросите, които се съдържат във Вашия пост в АГОП, под сентенцията на Цицерон, защото тези въпроси битуват в съзнанието на много мои съграждани. Ако написаното от мен Ви се стори скучно философстване - не го четете. Моето мислене е изкушено от философията и затова осмислям света в по-общи понятия. Струва ми се, че АГОП на Вихрен Матев търси подобен тип мислене. Анализирам съжденията, които се съдържат в изреченията на моите събеседници, защото така става ясно за какво говорим. Ето Вашия пост:
„Krisi Banova: Г-н Радев, докато има нужда от държава, ще има нужда от закони, докато има нужда от закони ще има нужда от разпоредители и изпълнители. Не знам дали гладувате или не, но със сигурност мога да твърдя, че уронвате престижа на институцията, както и без свян подкопавате устоите на държавата. 3 СЕДМИЦИ СЕ РОВИХ ИЗ УЧИЛИЩАТА ЗА ДА ОТКРИЯ НЯКОЙ, КОЙТО ЕВЕНТУАЛНО БИ ЗАМЕСТИЛ ВАНЯ КОКОНОВА И НЕ ОТКРИХ ТАКЪВ. НЯМА ТАКЪВ МЕНИДЖЪР. ПРОСТО ФАКТ. Още веднъж Ви моля да спрете да гладувате (ако наистина гладувате) и приемете разпоредбите на институциите, призвани да Ви контролират. Ако имате възражения може да се отнесете към съдът или евентуално европейските правни институции. България е европейска страна и независимо от критиките на ЕК, България все пак е правова държава.“
Моят отговор:
В първото си изречение поставяте държавата, законите и разпоредителите и изпълнителите в следната иерархическа подреденост: 1. Държава; 2. Закони; 3. Разпоредители и изпълнители. Тази подреденост е характерна за тоталитарната, диктаторска държава и неслучайно при такъв тип подреждени на ценностите диктаторът казва: "Държавата - това съм аз!". В тази държава законите имат подчинена функция и са израз на волята на диктатора, а разпоредителите и изпълнителите са инструмент за изпълнение на волята на диктатора.
В демократичното общество тази подреденост е в обратна зависимост: отношенията между разпоредителите и изпълнителите, както и между самите разпоредители и самите изпълнители се нуждаят от правила за взаимодействие, което определя съществуването на законите и на тази основа се появава потребността от институция-държава, която да има право да формулира законите, да им придаде общовалидност, да контролира тяхното изпълнение и да наказва тези, които не спозват правилата. Тази функция на институцията-държава се осъществява както към разпоредителите и изпълнителите, така и за индивидите, които са включени в структурите на държавата, т.е. нейните чиновници.
Законите са определящи както към разпоредителите и изпълнителите, така и към държавата и нейните чиновници, включително и към правилата на управление и контрол от страна на институцията. Аз не се противопоставям на контрола на институцията, която има право да ме управлява и проверява по установени от закона правила. Аз се противопоставям на това, че институцията нарушава правилата на това управление и контрол. Никъде в законите, а и в произлизащите от тях правила не е казано, че с идването на власт на дадена партия (новите разпоредители) ръководителите в страната трябва да бъдат сменени с членове на тази партия, както и че новите разпоредители имат право да предложат на ръководителите да отстъпят мястото си на хората от новата ръководна партия.
И още повече: след несъгласието на ръководителите доброволно да напуснат длъжността, която са заели по закон, тези нови разпоредители да предприемат действия, в противоречие с правилата на техните задължения, за да ги отстранят уж законно - и да назначат хората на управляващата партия. Това е своеволие (произвол, бел. моя, А.Г.) на новите разпоредители, защото то не е определено със закон!

Не намерих друга, по-интелигентна форма на изява на моя протест освен гладната стачка. Когато я започвах не се съмнявах, че Вие и други „добронамерени“ хора ще се съмнявате в моето реално гладуване. Гладуването по време на гладната ми стачка е предмет на оценка в моята морална ценностна ситема. Първата ми гладна стачка (1990 г.), пак срещу своеволия в образованието, бе само на вода и чай и издържах 8 дни; и добре, че бе намерено решение на проблема. Сега, вече 30 дни, включих консумирането и на сокове, нектари и айран, защото разбирах мудността на системата и очаквах моите искания да бъдат удовлетворени в значително по-дълъг срок. 30 дни не съм дъвкал и гълтал храна. И аз съм изненадан, че тялото все още не ме е предало. Вероятно, активното спортуване си е казало думата.
Никога и никъде не съм оценявал качествата и не съм искал смяна на лицето, управляващо РИО Перник, г-жа Коконова, както и не съм се замислял кой може да я смени. Това не е в моите правомощия, а и субективната ми преценка едва ли ще е най-адекватна. Това е предмет на размисъл на Министъра на образованието. Винаги съм заявявал, че протестът ми е срещу методите на управление на г-жа Коконова, като съм предполагал, че тяхната реализация не е само нейна воля. Ако не се променят принципите и методите на управление в образованието който и да смени г-жа Коконова, ще започне да действа като нея. Аз съм за смяна на принципите, а не за смяна на хората, другото е сталинизъм. Използването на тези методи са довеждали, довеждат и ще довеждат всеки съзнаващ правата си гражданин до идеята за протест.
Значително пресилено и определено невярно е Вашето „със сигурност“ твърдание, с което ме вините: „уронвате престижа на институцията, както и без свян подкопавате устоите на държавата“. Този тип мислене и квалификации се отнасят за мракобесническите времена на „социализЪма“, които вече не са „на въоръжение“ и в БСП. Не зная каква е възрастта Ви, но ако сте млад човек е жалко. Напротив: когато се утвърждават законови, адекватни принципи и правила на функциониране на институциите, тогава и „устоите“ на държавата са стабилни.
Що се отнася до ползването на съда ще уточня, че моят казус може да бъде предмет на съдебно решение при наличието и на други обстоятелства. И още нещо: България е правова държава, но в нея може и да не дочакаш справедливо решение и да се жалваш с години в Страсбург.
Ще спра гладната си стачка когато се изпълнят законните ми искания като гражданин: да се отмени юнската тенденциозна проверка, което се вижда и след нейното приключване, да спре акцията за политическото ми уволнение и да ми се отовори на писмата до Премиера и Министъра на образованието, за който отговор двумесечният срок изтече преди две седмици – подал съм ги на 07.05.2012 г.
Надявам се, че ще имам основание да прекратя гладната стачка в понеделник, 23. 07. 2012 г. на 32-ия ден от обявяването ѝ.
РАЙЧО РАДЕВ
Източник

Подобна форма, именно курс лекции по философия, осигурява на автора така потребната живост, непосредственост и свобода в общуването със съзнанието на читателя. През цялото време той се стреми да бъде близо и да не изневерява на ония неизбежни сърдечни трепети, благодарение на които човекът става човек – и личност, разбира се. Опитва се да приобщава съзнанието на читателя към така вълнуващата мисловност на непреходното, която именно е истинското богатство на човека.
Няма коментари:
Публикуване на коментар