
И ето че дойдоха строги инструкции отгоре, от Министерството, вече да няма свободни часове, т.е. отсъства ли някой учител, веднага да бъде заменен от друг, а учениците никога да не са свободни. Щото свободата е прекалено сладък плод, и почнат ли да привикват към нея, след това все по-трудно ще бъдат тикани в тиранията.
Тая битка на властите срещу "свободните" часове за мен е симптоматична: показва колко ненавистна е изобщо свободата за нашата образователна бюрокрация. Тя внимава да не допусне свободата в училище под никаква форма, щото свободата е ужасна съблазън. Допуснеш ли младите да усетят сладостта на свободата, след това нищо чудно да почнат да искат още и още свобода, а тогава какво ще правят бюрократите, за които единствената причина на съществуването им е да вредят, да пречат, да потискат, да елиминират и дори и най-малкия повей на свобода!
И когато отсъства някой учител, директорите са инструктирани да му намерят заместник, та учениците да не са свободни. Разбира се, това е трудна работа, щото за да се изпълни, трябва да има нещо като "заместник-учители", а такива няма. Учител, свободен от работа, и то по същия предмет, трудно може да се открие. И ето че ръководящите кадри прибягват до следното: който и да е там, да има някой си там, дори и да не е учител, да ги занимава с нещичко, важното е учениците да не са свободни, щото почнат ли да привикват към свободата, тежко после на бюрокрацията ни. И идва някой, най-често учител по съвсем друг предмет и почва да чете на учениците някакви беседи, нравствени поучения и прочие, което е само за запълване на времето.
Също така много се бди в нашите училища учениците, не дай си Боже, да почнат да мислят; а нали ако имат свободни часове или свободно време, току-виж почнали да се замислят. За да не се случи това, те не трябва да имат никакво време за мислене. И затуй и няма свободни часове. Няма и не трябва да има никаква свобода в училище, щото "свободата е страшна и опасна вещ" (Достоевски), да, свободата е страшно и опасно нещо. От него нашата образователна бюрокрация се плаши и пази както дяволът се пази от тамяна.
Аз бях два дни в болнични и причина за тия мои размисли тази сутрин е това, че се поинтересувах вчера замествали ли са ме и прочие. Разбира се, че са ме замествали. Ефект от тия замествания никакъв. Чели им нравствени беседи, а пък учениците са прозявали, та да се отвратят от нравствеността докато са живи. Аз предложих, щом се смята, че е вредно учениците ни да са свободни, когато отсъства учител, да могат да гледат, примерно, филм (макар че 40 минути не стигат да се гледа един филм). Но най-добре е да си бъдат свободни, да си починат малко. Такова е моето разбиране. Като го казах ми се отвърна: как ще допуснем да се мотаят по улицата, по-добре да стоят в класната стая, а пък някой с нещо да ги занимава?!
Да, както виждате, улицата е, оказва се, голям конкурент на училището. И училището се плаши от конкуренцията на улицата. Има защо да се плаши. Щото улицата, в крайна сметка, повече въздейства на младите отколкото училището. Улицата - това е животът. А от него у нас се плашат твърде много.
Един момент. Ако улицата, конкурент на училището за завладяването на душите на младите, е носител на живот, то в такъв случай символ на какво е училището? Поставям тоя въпрос за размисъл през идващия ден. Приятен ден на всички!

[Прочети >>>]
Как да си купя книгата?
Няма коментари:
Публикуване на коментар