
Една полезна книга, която може да покаже на всеки човек, особено пък на българите, коя е загадката на успеха в живота: да работиш неуморно без да се щадиш. И тогава успехът няма как да не дойде. Стига да си живял в нормално общество, което е нормално доколкото ще оцени по достойнство труда и инициативите на талантливия, на активния човек. Щото има общества като нашето, в което, за жалост, преуспяват не най-добрите и не най-работливите или най-умните; у нас преуспяват най-подлите, най-покварените, най-долните, най-нахалните. Както и да е, това е друга тема. Прочее, под "нормални" аз разбирам свободните страни и народи. Не такива като нашия...
Четейки неговата книга си давам сметка колко много загубих лично аз като останах в нашето родно българско блато, а не се отправих по широкия свят да търся успеха си още веднага след рухването на комунизма. "Рухване" на комунизма ли казах? И кога е било това?!
Животът на М.Балкански от 20 години вече протича в руслото на всекидневни грижи за поправяне на тежкото положение в неговата първа родина, България. Аз нямам тук възможност да представям колко много прави тоя човек особено за младите хора у нас, но който иска, може да си набави книгата му и да я прочете. Повтарям, тази книга може да зареди с оптимизъм спрямо живота ония, които искат да постигнат нещо, а не търсят само поводи да оправдаят бездействието и пасивността си.
Искам да приведа един показателен епизод от книгата, който показва много; ето го:
... Желанието ми да отворя България към останалия свят и особено към Франция невинаги е предизвиквало ентусиазма, на който се надявах. По време на побратимяването между университетите "Пиер и Мария Кюри", "Св.Климент Охридски" и Българската Академия на науките се състояха много официални церемонии, изречени бяха красиви обещания за сближаване между Академията и Университета, но всъщност нищо подобно не се случи. След завръщането на представителите им София, Академията и Университетът продължиха да си обръщат гръб. Всъщност между двете учебни заведения не съществува никакво ефикасно сътрудничество в научната област, което е много жалко и вреди на напредъка на научните изследвания в България. Науката в България много бързо престана да ме интересува. Имаше по-спешни и по-полезни неща за правене. Заех се да се занимавам най-вече с младежта...
Действително, общество, живяло и творило през целия си живот под комунистически режим, смятало за възможно да съгради земен рай с цената на толкова страдания и жертви и което си дава сметка, че това не го е довело доникъде, общество разочаровано, уморено, изпразнено от всякаква мотивираност и вяра, мъчно може да се вдигне на крак, да се обърне към бъдещето, да си вдъхне кураж и амбиция. Трябва да се изгради ново общество, което с въображение, дързост, морална сила и вяра в бъдещето да има волята да върви напред. За това трябва да се залага на младите.
Това пише на едно място проф. Балкански. На много места установих негови твърдения, с които не просто съм изцяло съгласен, но и които са също така мои лични, изстрадани изводи от нелекия ми път в живота. Аз затова ще цитирам и други места от тая забележителна книга на един голям учен, прекрасен човек и истински гражданин на света, от който ние, българите, можем да почерпим много мъдрост, стига да не бяхме толкова незаинтересовани даже от собственото си бъдеще и съдба - и като индивиди, и като нация.

[Прочети >>>]
Как да си купя книгата?
Няма коментари:
Публикуване на коментар