
ПОЕЗИЯ И ИСТОРИЯ
Още от зората на човешката цивилизация децата на Ерато са в непрестанна битка с потомците - апологети на Клио. Дори и епическите поети, начиная от Омир и Вергилий, които черпят сила и мощ от историята са в конфликт с нея, конфликт, почиващ на различията във виждането им за хода и ритъма на времето. За поетите времето не е последователност и събитийност, а визия, защото духът е неподвластен на човешките екзистенциалности и всъщност е винаги устремено към бъдещето. За историците времето е категория и като такова е категорична оценка за самото себе си. Но нали историята я пишат победителите, а я четат победените... Но кои са победителите и кои победените? А ако над даден народ тегне злокобната прокоба на историческата предопределеност!
Българското поетично слово!
Буйно, динамично, ветровито! То носи в себе си тъмните сили на нашия дух, то е попило в себе си черната угар на земята ни и мъката ни. То пази в себе си още тътена на земята, тръпнеще и все още съхранила спомена за Испериховите орди. Да, орди! Хунорски или скитски! Но орди, не цивилизовани маси! По-добре конска опашка, кобилско мляко и военни стягове, отколкото знаме на изтощено и безбурно племе. Не затова ли сме народ, чийто военни знамена не знаят що е плен и експонати н чужди военни експозиции!
А историята! Историята е развитие, а всяко развитие няма друга цел, освен да избистри и затвърди по - висши жизнени форми. Всяко съвършенство е заченато в бездната. Но когато бездната започне да се затлачва и да тътне под сажена на консумативизма, идва краят на историята.
Българското лирично слово е земно. То няма мелодиката на френските сонети, топлотата на италианските канцонети, задушевността на руските частушки-сантименти, то няма моцартовски чар, но има вагнеровска стихийна праисторическа мощ.
Българското поетическо слово! Въплътеният дух на свободата и на смъртта, слово, в което между свобода и живот, свобода и Бог няма разлика.
Днес сме страдащ народ, покорен от предателите в собствените си редици. Но ние сме горд и свободолюбив народ, лиричен, с най - хубавите народни песни, въпреки историческата си съдба, независимо от малодушието и коленнопреклоничеството на днешните ни "водачи" и отново ще разперим криле за нов духовен полет.
Днешните български поети! Те пишат настоящата история на своя народ, но не като хроника и анали за безвремието на времето, а като съхранена ярост на сърцата си, които предизвикват духа за съпротива.
Макар и сред най - старите народи в света и сред първите по държавност в Европа, ние сме все още млад народ, със съхранена мощ, с витално чувство за хармония между настояще и история, защото българския дух винаги се е стремял към свобода и нищо друго в нашата история не е тъй мощно и плодотворно, както тоя исконен стремеж към свободата, без която народът ни винаги, през бурните векове на своето величаво, но не рядко и трагично историческо битие е чувствал, че не може да бъде и пребъде.
Поезия и история! Коя е по - истинска? За народ като нашия поезията е част от историята ни, историята - духовна люлка на поезията, защото единствената универсалност, към която се е стремял и стреми българския дух е свободата.
Как, как само го е казал най-универсалният по дух роден поет:
"Върви напуснат той отново
и кръв бележи горък ход
из погледа му живо слово
споява заник и възход.
Вживян в залеза трагичен
съдба вековна разгада,
повярвал в изгрев героичен
речта магична овладя"
(Теодор Траянов, "Пророк")
06-10.10.2013 год.
гр.Русе
Написа: Атанас Ганчев

Няма коментари:
Публикуване на коментар