Под публикацията За тоталната деморализация на българския живот, съдържаща мой видеокоментар по така обозначената тема, забелязвам коментар, на който, чини ми се, може да се придаде самостоятелно значение - тъй като поставя интересни въпроси: ето какво пише г-н Й.Й.:
Ето това е Учител! Бях щастлив (или нещастен) да имам един-единствен подобен: учителя ми по литература в 8-ми клас... За пръв път Ви гледам и слушам, г-н Грънчаров: подхождате към етическата проблематика както лекар към здравна - изключително професионално.
Ала тук се залавя и моят апостроф. И както проблемът на съвременната медицина се свежда до увличане по позитивисткия подход, работа на парче (т.е. изолационистки специализирано в контекста на технологична цялост) и неглижиране на въпроса "защо?", то до същото се свежда и проблемът на съвременната философия (в контекста на аналитично-лингвистична методологическа цялост), и вкл. и на моралната философия. Вие превъзходно, детайлно и изчерпателно отговаряте на въпроса "какво?", и отчасти (сиреч в насока и очертание) на въпроса "как да се противодейства?", но ни най-малко не досягате въпроса "защо?": защо е деморализацията на днешния български живот?
Деморализацията (спрямо досоциалистическия следосвобожденски период) наистина е тотална: което подсказва, че "отнякъде" произхожда и че в улисията на анализирането произходът е обречен на забрава... Самият комунистически режим в български условия бе също следствие: доколкото днес народът - в отлика спрямо централноевропейските и прибалтийските държави - не оценява 45-те години за съветска окупация и дори изпитва носталгия, от която понастоящем се възползват политическите и икономическите играчи. Стигаме до Алеко, а и отвъд: че Бай Ганю се роди - жилав и плодовит - от социалната недоизказаност на българското възраждане-просвещение. Т.е. в сегашното наше изискване за морал не изстъпва все-таки (в омагьосания кръг на сетна категорична инстанция) пак морал, а напира да се доизкаже българското възраждане-просвещение (по възцаряване на гражданско общество).
Точно както в самия категорически императив е напирал гласът на Западното просвещение. И дотолкова е и моята хула въобще към рационалистическата моралистика: че за свое основание отвежда (заблудно) към богословската догматика ("висшия разум"), не към автентиката на философстването (и дори не на вярата: живата религиозна символика като автентика на вярата)...
Аз, разбира се, не давам решение, нито произвеждам илюзии: аз чисто и просто довеждам философстването до самоцел, т.е. до безбожие. Защо? И ето че т.нар. разум увисва. Моралният проблем (изискването за морал) наболява в изсъхване на органиката на светуване (и вкл. религиозното), замествайки я с "висш разум". Защо обаче днес у нас - въпреки "маразма на битието" - изискването за морал не хваща (в социума) вяра? Ами отново пред философския поглед се натрапва байганювщината: българинът е жизнен и днес, но на едно примитивно, едно базово, едно сдушваческо и емитиращо цивилна проформа равнище. Та непотизмът, симонията и продажбата на индулгенции в ренесансовата папска държава имат естетическо оправдание, но байганювските им аналози философско (аксиологическо) оправдание нямат; а вън от (въобще) аксиологическо причастие човекът е просто скот, нежели дори домашен скот...
Аз самият по чисто морални съображения напуснах сигурна, висококвалифицирана и доходна работа, на която бях уреден и в която се чувствах храненик, и относно която въпреки това бях професионално квалифициран и с която въпреки всичко се справях 15 години; и вече година и половина съм безработен и се храня от мои (топящи се) спестявания, без надежда за какъвто и да било редови, честен, анонимен доход, освен на общ работник...
"Не сме народ! Не сме народ, а мърша, пак ще кажа и с това ще да свърша." - пише Петко Славейков в своето стихотворение "Не сме народ", 1875. ("Само знаем и можеме, и щеме един други злобно да се ядеме... Помежду си лихи, буйни, топорни, пред други сме тихи, мирни, покорни...".) Естетиката е това, в което цивилното и културното са свързани, а етиката - в което са разделени: културната етика е вкусова, а цивилизационната - универсална; цивилният аспект на културните постъпления е сходящ, а културният на цивилните - разходящ; политическата естетика се явява (в интерференция) сечението на тези два аспекта.
Написа: Й.Й.
Няма коментари:
Публикуване на коментар