- В своята истинност човешката природа е не-истинна, отворена, действена (пълководецът като сюблим) и/или оценъчна (сюблим: философът, съ-общава ги ученият), нежели същностна - и двете нямат общо със сдушването, "субстанцията", т.е. с (в най-широк смисъл) "лявото", онова, което Ницше нарича "твърде човешко" или "последния човек", "болно животно" и пр., а с проектното, бъдното, дръзновеното, творческото, индивидуалното... Комунистическият идеал точно това прави: извращава бъдното в утопия (а християнският идеал извращава бъдното в обещание за божие царство). Автентичното християнство не е идеал, а интериор; и не е случайно, че по пътя към свой органичен разцвет византийското (и унищожено сетне от турските пълчища) богославие (с "а") преболедува сократо-иудейското си наследство (неоплатонизма); не е случайно и че тъкмо в кръстоносното кръщение Западът постига своята мощностна консолидация (културална индивидуализация, виж Шпенглер).
Идеализмът въобще е извращение, една сдушваческа естетизация, нихилистична подмяна по отношение на бъдното. Ала в свръхчовеково представяне общуването е индивидуално (между хора и култури), а общението - екзистенциално... Идеализмът накрай (след ред световни колизии) "спаси", прагматизира, спои идеологически себе си в идеята за благоденствен (социално-техно-икономически самоцелен) прогрес, добиче щастие, в чиято (нищо повече от) диалектическа полярност се явява Хайдегеровият "пастир на битието"...
Перспективизмът обаче не означава - както екзистенциалистите (Сартр) смятат - безхарактерност и абсолютна свобода (на избора), а че живителните сокове ("инстинктите") у човека се рафинират през митичното и се тровят в социалното. В симбиоза на митично и социално живели минойците - от които древногръцките митове са отблясък. Минойците, в своята перспектива, се завръщат при себе си; и ги виждаме (след Артър Еванс, т.е. след 1900-та г.) през прозрачния, но херметичен похлупак на една идилична европейска предистория, която Русо безпаметно оневини и която в цялата и глъб Ницше предусети.
Симбиоза, която в европейската история се репродуцира - и все по-рядко и по-рядко - в изолирани случаи. И която отстъпи на свой ерзац - американската мечта. Не казвам, че американската мечта е нещо лошо, напротив - тя е единственото добро, което на нас, европейците, ни остава. Ексхибиционистичният подигравчия, изкушаващият с отвратителното, кръвожадният воин Сократ - сред един все още здрав и нагледен аполонически светоглед, сиреч в компанията на формован Дионисий - не могъл да бъде на висотата на морала и свободолюбието си иначе, освен иронично и абсурдистки; и бил съвсем закономерно осъден. Ние днес с пълно право се завръщаме към Сократ, ние, изискващите гражданственост българи, но се завръщаме не към телесния, ироничния, ресентименталния, нито към платоническия, "почистения", а към просветния, съдещия - за да можем да се впишем актуално в призванието си на европейци.
Написа: Й. Й.
ЗАБЕЛЕЖКА: Горният коментар е написан по повод на моя бележка във Фейсбук със следното съдържание:
Пак се опитвам да очовечавам един "лявомислещ"; казвам му с тази цел ето какво:
Не се мъчи да философстваш, Колю, не се получава... само дето излишно се напрягаш.
Лявата мисловност е нещо такова: всичко трябва да изтълкувате наопаки на истинското, ето там ви е проблемът на вас, левите. Лявото е извратеност - и в този смисъл аморалност, перверзия. Това са очевидности, ненуждаещи се от никакво доказателство. За да ги схване човек се иска просто да е човек, сиреч, да е неизвратен. Да не не е ляв. Да не е комунисто-социалисто-болшевик. Да си човек е достатъчно за повечето хора. Лявото е нещо като природна аномалия.
Няма коментари:
Публикуване на коментар