
Текстът, който следва, ви го препоръчвам да го прочетете непременно; а ето с какви думи се обърнах към неговия автор във Фейсбук: Поздравления за чудесната статия! Няма и една дума и мисъл в нея, с която да не съм съгласен. Всичко е казано много ясно и убедително. Ще си позволя да препоръчам този текст в моя блог, та да стигне до колкото се може повече хора, в това число и ученици и учители. А сега го пречете и вие, няма да съжалявате, текстът наистина е превъзходен!
За обществения консенсус в образованието, Автор: Явор Ганчев
В последните няколко дни живея в раздвоение. Искам #оставка на Орешарски, но ако може Клисарова да остане министър на образованието колкото може по-дълго. По-полезен министър на образованието не е имало.
Нека да обобщя работата на Клисарова за последната една година. В продължение на една година тя основно се занимаваше с изявления пред медиите как новият закон за образованието ще е готов "най-късно до началото на другия месец, или до средата" - за да обяви най-сетне, че нов закон няма да има, докато не се постигне обществен консенсус по всички въпроси и затова стартира "обществено обсъждане".
По навик от времената на социализма българинът (ако ми позволите обобщението) е свикнал животът да му се случва, не той да твори живота си. Несвободният човек, не-гражданинът живее живот, който му е предопределен административно. Него го обучават, дават му работа и квартира, вдигат му заплатата и данъците, осигуряват му социални придобивки, безплатно образование, здравеопазване, телевизия и пенсия. Гледат му децата в ясли, детски градини, училища и университети, после той си ги доглежда до 40. Няма как чак да му дават и жена/мъж, но пък това става все по-маловажна част от живота му, важното е да е с презерватив. Естествено, във всички области на живота някои човеци вече от доста време с променлив успех преодоляват пасивността и активно определят живота си. Но в областта на образованието имаме най-малко такива. Защото докато в другите области се приема за нормално хората да определят собствения си живот, то, ако става дума за образованието, се приема за нормално съдържанието му да бъде определяно от държавата и процесите му - управлявани от нея. Тоест, в образованието, както при комунизма, "нищо не зависи от нас".
Всички говорят за реформа в образованието, но тя не се случва - значи има нещо, което пречи на реформата и това естествено не сме ние (нали от нас нищо не зависи) - това непременно е нещо външно. Затова и приказките за реформата се фокусират върху пречките за реформата - това са а) липсата на нов закон и б) липсата на обществен консенсус по важни въпроси на образованието. Сега, въпросът е, защо и министърът ги говори същите - тя пък от кого зависи, че да ѝ стане реформата? А, вярно, тя чака обществения консенсус; а пък обществото (това с консенсуса) чака нов закон, пък той няма как, щото, нали, няма консенсус. Римува се с нонсенс. Но тъкмо в това се състои новата инициатива на министерството – обществено обсъждане с цел постигане на консенсус: "Според ръководството на МОН само с консенсус може да бъде приет закон, който наистина ще е полезен, ще е работещ и ще ангажира всички по отношение на изпълнението му." (ТУК)
Позоваването на обществения консенсус като фактор за някакво действие, обаче, е много спорно. Първо, както вече стана видно, той е идеално оправдание за нищоправене, защото никога няма да има консенсус между групи с различни интереси. Второ, свободното общество прекрасно си живее и без непременно да има консенсус по всички въпроси; напротив, в свободното общество разнообразието и разногласията са двигател на развитието и е достатъчно всеки да си гледа своя интерес, без да вреди на чуждия. Консенсусът обаче е ценност за авторитарните системи, защото там той е необходимо условие и оправдание за функционирането им; а и обикновено не е нещо друго, ами евфемизъм за нечия идеология, наложена със сила. Което ни довежда до третото - системата на образованието в България не е точно свободно общество, да не кажем, че е тъкмо обратното. Там всички решения се взимат от Министъра и така системата живее в постоянен и пълен "консенсус", наложен отгоре. И затова тъкмо министърът да ти говори за "обществено обсъждане" в образованието е, меко казано, шизофренично. (Прочети ДО КРАЯ >>>)
Няма коментари:
Публикуване на коментар